تورها

تور قونیه پاییز 93

توضيح فارسي : در ترکیه امکان استفاده از موبایل ایران وجود دارد .

دین : اسلام
مذهب : حدود 75% مردم سنی و 15 تا 25 % هم علوی
زبان : ترکی
وسعت : 783،654
جمعیت : 72 میلیون نفر

آب و هوا :
این شهر به خاطر این که در منطقه دریایی مدیترانه قرار گرفته در زمستانها بارانی و معتدل و در تابستانها گرم میباشد .

دانستنی های کشور ترکیه :
ترکیه ( به ترکی استانبولی : TURKIYE ) با نام رسمی جمهوری ترکیه ( Turkiye Cumhuriyeti) کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی با آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان ( منطقه ای در جنوب خاور اروپا ) قرار دارد .

ترکیه در خاور با کشور های ایران ، جمهوری آذربایجان ( نخجوان ) ارمنستان و گرجستان ، در جنوب خاور با عراق و روسیه و در شمال باختری ( بخش اروپایی ) با بلغارستان و یونان همسایه است .

همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از چنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد . دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است .

قونیه :

قونیه یکی از وسیعترین استانهای ترکیه است . مرکز آن شهر قونیه در شمال آناطولی در 37 درجه و 52 دقیقه عرض شمالی و 33 درجه و 31 دقیقه طول شرقی به ارتفاع 1027 متر از سطح دریا قرار گرفته است .

به علت واقع شدن آن بر سر راهی که از سراسر آناطولی را قطع می کند ، از دیر زمان اهمیت خود را حفظ کرده است.

در دوره رومیان این شهر ایکونیوم خوانده شد .این کلمه در دوره سلجوقیان به اختصار قونیه خوانده شد. نام شهر در منابع فارسی و عربی به شکل قونیه و در ماخذ غربی به صورت Conıa ، Konıeh و یا Konıa در ترکی امروز به شکل Konya به کار می رود.

جاذبه ها ی قونیه :
یکی از جاذبه های دیدنی قونیه آرامگاه مولاناست که همه ساله در آذر ماه برگزار می شود ( سالروز مولانا ) که ما مختصری توضیح راجع به مولانا و مراسمی که در آن ماه برگزار میشود دادیم

(موزه مولانا)
موزه مولانا را در میان موزه های متعدد قونیه جایگاهی دیگر است. این موزه افزون بر اینکه مزار عارفی کامل و وارسته ای را در دل خود جای داده، آثار مربوط به مولانا و مولویه را همراه با تعدادی از اصیل ترین آثار هنری گرد آورده است.

مجتمع مزار و درگاه مولانا از سمت غرب با حجره های دروایش و سه طرف دیگرش با دیوارها احاطه شده است.

قسمتهای مختلف مزار و درگاه مولانا عبارتند از :
- اطاق تلاوت (دایره خط)، محلی که قبلاً دروایش در آن به تلاوت قرآن مشغول می شدند. این سالن کوچک اینک به صورت ”بخش خط“ مرتب شده و در آن آثار بعضی از خطاطان مشهور عثمانی جای گرفته است.


- تربه (حضور پیر) که در آن مزار مولانا و دیگران قرار گرفته اند.
- سماع خانه که در آن آلات موسیقی، رحله ها، شمعدانها و قندیل های متعلق به درگاه و البسه مولانا جای گرفته است.

- مسجد که محرابی از مرمر و مناره ای تک شرفه دارد.

- حجره های درویشان که در سال 1584 از سوی سلطان مراد سوم برای اقامت درویشان ساخته شده بود. امروز دو عدد از این حجره ها به همان شکل قدیم محافظت شده است.

- مطبخ مولوی که در آن هم غذای مورد مصرف درگاه پخته می شد و هم به عنوان ”چله خان“ نونیازان به کار می رفت و در اینجا اشیاء مختلفی که در آشپزخانه بکار گرفته شده و تعداد زیادی اثر خطی را در خود جای داده است.

- میدان شریف که اطاق وسیعی است و امروز به عنوان محل کار مدیر موزه بکار می رود.

- شادروان و حوض شب عرس که شادروان در سال 1512 از سوی یاووز سلطان سلیم ساخته شده است و حوض که همه ساله در سالگرد وفات مولانا مراسم شب عرس در کنار آن انجام می گیرد.

مراسم سماع :

همه ساله از چند روز پیش از این روز که ترک ها آن را" شب عرس" می نامند ، مراسم سماع در اشکال مختلف به خصوص به شکل عظیم برای توریست ها برگزار می شود.

سال هاست که بر سر نمایشی یا واقعی بودن این مراسم دعواست.

از زمانی که آتاترک این مراسم را ممنوع اعلام کرد جانشینان مولانا و دراویش به شکل مخفیانه مجالس سماع را برگزار می کردند و وقتی اجرای آن آزاد اعلام شد شرط اجرای کاملا نمایشی و دوری از هر امکان عرفانی و روحی در محلی دورتر از آرامگاه مولانا ، گذاشته شد.

مسلما این کار امکان پذیر نبود و همه " سماع زن " ها در حالت چرخش و پیچ و تاب خوردن در دنیای دیگری هم غوطه ور می شدند.


-= سماع =-
سماع، داستان تعالی روح است. سماع، دنیایی متفاوت است. حتی اگر مولانا را نشناسیم و با تفکراتش آشنا نباشیم، دیدار از این مراسم تاثیرگذار خواهد بود.

مولانا درکنار اشعاری که بیانگر تفکراتش هستند، امروز با مراسم سماع نیز آشنای جهانیان است. در مراسم سماع، در آن حال چرخش و تسلیم محض، شوری نهفته است که هم چرخنده و هم بیننده را به وجد میآورد

سماع، بروز تفکرات مولانا است. او شعر و موسیقی و رقص را برای توصیف آنچه غیرقابل توصیف است، انتخاب کرد.

دیدهاند مولانا را که در کوچه و بازار با اصحاب به رقص در میآمد و گفتهاند جنازه صلاحالدین زرکوب را نیز به اشارت مولانا با رقص و دف به قبرستان بردهاند.


معنی سماع
سماع به فتح سین، به معنی شنوایی و هر آوازی است که شنیدن آن خوشایند است. سماع در اصطلاح صوفیه حالت جذبه و اشراق و از خویشتن جدا شدن و فنا به امری غیرارادی است که اختیار عارف تاثیری درظهور آن ندارد.

صوفیه میگویند سماع، حالتی در قلب و دل ایجاد میکند که "وجد" نامیده میشود و این وجد، حرکات بدنی چندی بهوجود میآورد که اگر این حرکات غیرموزون باشد "اضطراب" و اگرحرکات موزون باشد، کفزدن و رقص است.

امروزه مراسم سماع در شهرهایی همچون قونیه، قاهره و حلب به صورت باشکوهی برگزار میشود. این مراسم با مدح حضرت محمد(ص) شروع و با دعا به پایان میرسد

چرخش در سماع
همه چیز از اتم تا کهکشان درحال چرخش است. به عقیده مولانا عشق دلیل این کار است.

ردای درویشان
ردای سیاه درویشان نشانگر دنیا و تعلقات دنیوی است. در بخشی از مراسم سماع، دراویش ردای خود را بر روی زمین میاندازند. به معنی اینکه انسان دنیا را با پشت دست کنار میزند و ذات شخصیت خود را از پیرایهها میزداید.


کلاه درویشان
سماع با بوسیدن دست شیخ توسط درویشان و بوسیدن کلاه نمدی درویشان توسط شیخ همراه است. کلاه نمدی نشانه عضویت در گروه درویشان مولوی است. آنچه شیخ میبوسد در واقع ذات و هویت درویش است.


************************
************************
آژانس هواپیمایی آمیتیس
885 32 885
************************
************************

**************************************
**************************************

قيمت ها:

قیمت مصرف کننده   ریال

نام تور برنامه ریزی شده :

تور قونیه پاییز 94

عکس کوچک 1 :

/files/8070/Products/27124-SmallPic.jpg

عکس کوچک 2 :

/files/8070/Products/27124-SmallPic.jpg

عکس کوچک 3 :

/files/8070/Products/27124-SmallPic.jpg

مايل به سفارش تعداد از اين محصول هستم.

مايل به دريافت اطلاعات بيشتر درباره اين محصول هستم.

نام و نام خانوادگي:

تلفن تماس:

پست الكترونيك:

توضيحات:

جهت ثبت ییام، این کد را وارد کنید :

5073